Po ugodzie zawartej między Google a amerykańską agencją Getty Images wyszukiwarka zdjęć straciła ważną dla użytkowników funkcję. Jaką?

Google oskarżone o promowanie piractwa

W 2016 roku amerykańska agencja Getty Images wniosła formalne zarzuty przeciwko Google. Internetowy gigant z Mountain View został oskarżony m.in. o zachęcanie użytkowników do nielegalnego pobierania i wykorzystywania zdjęć dostępnych w Google Grafika. Przedstawiciele agencji przekonywali, że dostęp do zdjęć w wysokiej rozdzielczości bezpośrednio z wyszukiwarki sprawia, że użytkownicy nie odwiedzają stron źródłowych i nie płacą za wykorzystywanie grafik objętych prawami autorskimi. Po trwającej około dwóch lat batalii Getty Images wycofało skargę. Efektem zawartej ugody jest wprowadzenie kilku istotnych zmian w wyszukiwarce zdjęć.

Co się zmieniło w wyszukiwarce zdjęć Google?

Pierwszą zmianą, która może najboleśniej dotknąć użytkowników, jest zniknięcie przycisku „pokaż obraz”, dzięki któremu można było błyskawicznie podejrzeć wybrane zdjęcie w pełnej rozdzielczości bezpośrednio z wyszukiwarki. Od teraz, aby pobrać zdjęcie, użytkownicy będą zmuszeni wejść na stronę i odnaleźć je w witrynie. O usunięciu opcji „pokaż obraz” Google poinformował za pomocą Twittera.

google grafika

Źródło: https://twitter.com/searchliaison/status/964226180776845312

Przed wprowadzeniem zmian użytkownicy poszukujący grafik za pomocą Google mogli otworzyć wybraną fotografię w nowym oknie w pełnej rozdzielczości bez konieczności odwiedzania strony źródłowej.

zmiany w Google Grafika 2

Źródło: Google Grafika

Do każdego zdjęcia dostępnego w Google Grafika została dołączona również informacja, że obrazy mogą być objęte prawami autorskimi.

zmiany w Google Grafika

Źródło: Google Grafika

Mimo wprowadzonych zmian, pobieranie zdjęć objętych prawami autorskimi wciąż jest możliwe. Proces ten jedynie nieco się wydłużył. Wątpliwości, czy to wystarczy, aby powstrzymać użytkowników przed ich pobieraniem i nielegalnym wykorzystywaniem, okazały się słuszne. W sieci dostępne są już wtyczki do przeglądarek Mozilla Firefox i Google Chrome, które przywracają opcję „pokaż obraz”.