SWL (System Wymiany Linków) – platforma, dzięki której można w szybki sposób pozyskać bardzo dużą liczbę linków dochodzących do danej strony, poprzez umieszczenie ich w sposób automatyczny na tysiącach podstron witryn wydawców zrzeszonych w ramach danego systemu. W ich skład wchodzą najczęściej presell pages – strony tworzone w wyniku sztucznego mnożenia subdomen w ramach jednej domeny oraz umieszczania na nich bezwartościowych treści, a z nich linków kierujących do stron. Teksty te generowane są automatyczne poprzez tzn. synonimizowanie, polegające na podstawianiu synonimów zamiast każdego wyrazu w treści bazowej, pozwalające w efekcie na wygenerowaniu setek lub tysięcy unikalnych tekstów z jednej wersji, ale nie mających żadnego językowego oraz merytorycznego sensu.

W przypadku stron uczestniczących w wymianie linków odnośniki SWL umieszczane nie są w treści artykułów, lecz w stopce lub innym specjalnie wyselekcjonowanym miejscu w obrębie każdej podstrony całej witryny.

Systemy wymiany linków są bardzo ryzykownym sposobem na uzyskanie wysokich pozycji w wyszukiwarce, stanowią jedno z największych wykroczeń wobec wytycznych wyszukiwarki. Najczęściej używanie takich systemów prowadzi do nałożenia filtra przez Google.

Poniżej zrzuty ekranu przedstawiające strony zrzeszone w SWL:

SWL - przykład


SWL - przykład 2

Zobacz również: