Przyciski do dokonywania rezerwacji online w wizytówkach niektórych firm jak fitness czy spa w lokalnych wynikach Google w USA, które pojawiły się w lipcu, okazały się tylko pierwszym krokiem. Google właśnie ogłosił, że kolejne rodzaje biznesów lokalnych mogą wykonać integrację z partnerami rezerwacyjnymi Google i dodać przycisk do rezerwowania wizyt czy usług bezpośrednio w firmowych wizytówkach wyświetlanych w mapach i zwykłych wynikach Google.

Nowa opcja wdrażana jest właśnie w USA, ale jak poinformował Google 23 października, niedługo ma zostać rozszerzona na kolejne kraje i kategorie firm. Funkcja umożliwia lokalnym biznesom dodanie w ich wpisach w Google Moja Firma dodatkowego przycisku, za pomocą którego użytkownicy mogą dokonać rezerwacji bezpośrednio w rezultatach wyszukiwania:

rezerwacje online w google maps / moja firma

Aby dodać przycisk rezerwacji należy zalogować się do panelu Google Moja Firma. Dla firm, których kategorie działalności będą obsługiwane przez system pojawi się tam nowa zakładka, w której w angielskiej wersji kliknąć trzeba „sign up for bookings”:

Panel google moja firma - rezerwacje

W następnym kroku należy wybrać z listy dostawcę usług rezerwacyjnych, z którym współpracuje firma. Po zatwierdzeniu konto będzie upoważnione do akceptowania rezerwacji dokonywanych poprzez Google. Przycisk powinien pojawić się w wizytówce firmy w ciągu kilku dni.

Systemy rezerwacji w Google Moja Firma

Po zakończeniu integracji, w panelu Google Moja Firma dostępne będą najważniejsze informacje o rezerwacjach dokonanych przyciskiem w wynikach Google. Sprawdzić będzie można poszczególne rezerwacje, rozkład przychodów w czasie i inne:

Statystki rezerwacji online w google moja firma

Niestety Google nie podał szczegółów, o tym jakie rodzaje firm lokalnych będą objęte nową możliwością, ani kiedy nastąpi to w poszczególnych krajach.