Po niemal dwóch latach od ostatniej aktualizacji algorytmu Pingwin zwalczającego niedozwolone sposoby linkowania stron, Google oficjalnie ogłosił wprowadzenie jego następnej wersji. W dzisiejszym komunikacie poinformowano, że update Pingiwna jest właśnie wdrażany we wszystkich językach.

Najważniejszą cechą nowego Pingwina w stosunku do poprzednika jest działanie w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że strona, która zostanie ukarana przez algorytm nie będzie musiała czekać aż do następnej aktualizacji Pingwina, aby filtr mógł zostać zdjęty. To niewątpliwie bardzo korzystne rozwiązanie dla właścicieli stron i webmasterów, gdyż w przypadku ostatniego update’u Pingwina strony ukarane spadkiem pozycji zostały skazane na niską widoczność w rezultatach Google na prawie dwa lata. Pingwin 4.0 włączony został natomiast do głównego algorytmu, dlatego nie będzie konieczne oczekiwanie na jego osobne odświeżenie. Podjęcie działań naprawczych związanych z backlinkami strony powinno teraz przynieść efekty niedługo po jej odwiedzeniu i przeindeksowaniu przez mechanizmy wyszukiwarki.

W oświadczeniu Google znalazła się także dosyć niejasna informacja mówiąca, iż nowy Pingwin ma być bardziej szczegółowy – mocniej uwzględniane mają być sygnały spamowe, a w mniejszym stopniu obniżany ranking całej witryny.

Ponieważ wdrażanie Pingwina 4.0 dopiero się rozpoczęło, skutki jego działania mogą jeszcze nie być widoczne dla wszystkich witryn lub każdej podstrony danego serwisu. Niemniej jak w przypadku każdej aktualizacji Pingwina możemy w najbliższych dniach spodziewać się bardzo dużych spadków pozycji wielu stron, które korzystały z systemów wymiany linków i innych zabronionych metod pozyskiwania zewnętrznych odnośników.

Będziemy na bieżąco informowali, gdy pojawią się kolejne doniesienia i istotne wiadomości na temat najnowszego Pingwina.

[Aktualizacja 26.09.2016] Dziennikarzom z TheSEMPost udało się uzyskać do Google częściowe wyjaśnienie stwierdzenia o większej szczegółowości czwartego Pingwina. Przedstawiciel wyszukiwarki zapytany został o znacznie użytego określenia „granular” (ang. ziarnisty, szczegółowy) – czy oznacza ono, że Pingwin może teraz karać tylko konkretne podstrony, a nie cały serwis. Odpowiedź brzmiała: „No, it means it affects finer granularity than sites. It does not mean it only affects pages„. Wskazuje to, że nowy algorytm jest bardziej dokładny w ocenie poszczególnych sygnałów spamowych, ale nie ogranicza swojego działania do pojedynczych podstron.

Rozwiane zostały także pojawiające się wątpliwości na temat działania narzędzia Disavow Links, które służy do zrzekania się niechcianych, szkodliwych linków prowadzących do serwisu. Jak stwierdził cytowany pracownik Google, nie zmienił się ani sposób działania funkcji Disavow, ani rekomendacje co do jej stosowania. Potwierdził to także na Twitterze John Mueller, Webmaster Trends Analyst w Google:

Pingwin 4.0 - Disavow Tool

[Aktualizacja  29.09.2016] Strony ukarane przez poprzednią wersję Pingwin 3 dopiero teraz mogą odzyskiwać dawne pozycje w SERP. Jak poinformował wczoraj Gary Illyes z Google, wdrażanie części update’u Pingwin 4 odpowiedzialnej za zdejmowanie sankcji z wcześniejszej aktualizacji właśnie trwa i zajmie jeszcze kilka dni.

[Aktualizacja 03.10.2016] Okazuje się, że nowy Pingwin działa w zupełnie inny sposób niż poprzednie wersje. Nie obniża on pozycji stron po wykryciu spamowych linków do nich prowadzących, a zamiast tego ignoruje takie linki. Spadki pozycji w efekcie działania Pingwina 4.0 następują więc w sytuacji, gdy dane odnośniki dotychczas wpływały korzystnie na ranking strony, a po aktualizacji algorytmu nie są już uwzględniane. Nie ma natomiast dodatkowej kary dla strony za niedozwolone backlinki. Zasady zachowania nowego Pingwina przedstawione zostały przez G. Illyesa na Facebooku, gdzie wyjaśnił on różnice pomiędzy działaniami „demote”, a „devalue” podejmowanymi w stosunku do spamowych linków:

Pingwin 4 - devalue vs demote