Nie masz na swojej stronie zainstalowanego bezpiecznego połączenia HTTPS? W takim przypadku bardzo możliwe, że już niedługo w przeglądarce Google Chrome będzie się wyświetlało na niej ostrzeżenie „NIEBEZPIECZNA”.

Jak informowaliśmy w styczniu, wraz z wprowadzeniem wersji Chrome 56, przeglądarka pokazuje w pasku adresu ostrzeżenia „Niezabezpieczona” na stronach bez szyfrującego certyfikatu SSL/TLS i posiadających pola logowania czy wprowadzania danych kart kredytowych. Tymczasem kilka dni temu Google wysłał do właścicieli witryn w narzędziu Search Console powiadomienie o planowanych ostrzeżeniach także dla stron zawierających formularze.

Powiadomienie GSC o HTTPS w Chrome

Powiadomienie w Google Search Console dla właściciela nieszyfrowanej strony, źródło: opracowanie własne

Od października 2017 r. Chrome będzie więc ostrzegał także przed niezabezpieczonymi stronami posiadającymi np. jedynie formularz kontaktowy, a nie tylko zbierającymi hasła czy dane kart płatniczych. Aby uniknąć wyświetlania w Chrome komunikatu „NIEBEZPIECZNA” konieczne będzie w takich przypadkach zainstalowanie na stronie bezpiecznego połączenia HTTPS.

Co bardzo ważne w planach Google jest docelowo wyświetlanie w Chrome ostrzeżeń dla wszystkich stron nieposiadających certyfikatu SSL/TLS (korzystających z nieszyfrowanego połączenia HTTP). Informację taką podał Google w omawianym powiadomieniu: „Nowe ostrzeżenie stanowi element długoterminowego planu mającego na celu oznaczenie wszystkich stron, które obsługują bezszyfrowy protokół HTTP, jako niebezpiecznych”.

Pojawianie się w przeglądarce komunikatu o niebezpieczeństwie na stronie może mieć znaczny wpływ na spadek ruchu oraz liczby konwersji. Dla wielu użytkowników pojęcia SSL czy HTTPS nie są znane i po zobaczeniu ostrzeżenia o niebezpiecznej stronie zdecydują się ją opuścić. Na pewno warto więc poważnie zastanowić się nad wdrożeniem w witrynie szyfrowanego połączenia HTTPS już w niedalekiej przyszłości.

Szczegółowe informacje o wadach i zaletach certyfikatów SSL/TLS znaleźć można w naszym artykule:
https://www.semtec.pl/certyfikat-ssl-tls-zalety-wady-wplyw-https-na-google/
Dowiecie się tam również czy stosowanie bezpiecznego połączenia HTTPS wpływa na pozycje strony w Google.