W ubiegłym miesiącu Google opublikowało kilka wskazówek, dotyczących budowania stron www zoptymalizowanych pod tablet i przyjaznych użytkownikom korzystającym z tego typu urządzeń. Jak podkreśla firma na swoim blogu, nie są to specjalistyczne wytyczne, lecz pewne podpowiedzi dotyczące kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas optymalizacji witryny. Są one oparte na oficjalnych rekomendacjach Google, dotyczących tworzenia mobilnych stron internetowych.

Wskazówki Google są następujące:

  • Podczas optymalizacji witryny pod tablet warto pomyśleć nie tylko o specyfikacji samego urządzenia, lecz także o tym, czego oczekują użytkownicy. W porównaniu do smartfonów tablety mają większy ekran dotykowy i korzystają z łącza wi-fi. Oferują podobne możliwości co pulpit komputera czy ekran laptopa, tyle że w mobilnej, lżejszej i bardziej wygodnej formie. To oznacza, że użytkownicy będą oczekiwać wyglądu strony analogicznego do ekranu komputera, nie zaś smartfona.

Widok strony internetowej na tablecie i smartfonie

Porównanie widoku strony na tablecie i smartfonie

  • Pisząc o optymalizacji stron pod smartfony, Google rekomendował używanie responsive web design – techniki, dzięki której witryna wyświetlana jest w tej samej wersji we wszystkich rodzajach urządzeń. Jeśli chcemy korzystać z tego rozwiązania, przetestujmy je na kilku różnych tabletach, żeby sprawdzić, czy działa prawidłowo.
  • Innym rozwiązaniem stosowanym w optymalizacji stron pod różne typy urządzeń są oddzielne wersje witryny dla komputerów i smartfonów oraz odsyłanie użytkowników do jednej z nich. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, uważajmy żeby nie przekierować nieumyślnie użytkowników tabletu do strony zoptymalizowanej pod smartfon.
  • Ostatnia wskazówka Google dotyczy odróżniania tabletów i smartfonów z systemem Android na podstawie user agenta. Mimo że zarówno smartfony, jak i tablety zawierają słowo „Android” w kodzie user agenta, tylko w smartfonach pojawia się dodatkowe słowo „Mobile”.

Przykład: user agent z przeglądarki Chrome w smartfonie Galaxy Nexus:

Mozilla/5.0 (Linux; Android 4.1.1; Galaxy Nexus Build/JRO03O) AppleWebKit/535.19 (KHTML, like Gecko) Chrome/18.0.1025.166 Mobile Safari/535.19

Dla porównania: user-agent z Chrome w tablecie Nexus 7:

Mozilla/5.0 (Linux; Android 4.1.1; Nexus 7 Build/JRO03S) AppleWebKit/535.19 (KHTML, like Gecko) Chrome/18.0.1025.166 Safari/535.19

Podczas gdy odnośnik „Mobile”w Galaxy Nexus powoduje wyświetlanie strony zoptymalizowanej pod smartfon, w tablecie Nexus 7 powinna pojawić się pełna wersja witryny.