Istnieje wiele stron internetowych posiadających bardzo dużą ilość treści, która wyświetla się stopniowo w sposób automatyczny – wraz z przewijaniem lub po kliknięciu przycisku, bez konieczności przechodzenia do nowej strony. Jest to rozwiązanie oczekiwane przez wielu użytkowników, pozwalające dodatkowo „zatrzymać” ich dłużej na stronie, stosowane zazwyczaj gdy pełna zawartość jest zbyt duża do wyświetlenia jednorazowo.
Niestety taki rodzaj budowy strony w wielu przypadkach jest nieprzyjazny dla robotów wyszukiwarek internetowych. Nie zawsze są one w stanie naśladować zachowania użytkowników takie jak przewijanie czy kliknięcie przycisku ładującego dalszą zawartość. W takich przypadkach roboty wyszukiwarek nie odwiedzają i nie indeksują całej treści danej strony. To z kolei zazwyczaj wpływa negatywnie na widoczność takiej strony na listach wyników wyszukiwania.
Z pomocą dla webmasterów i właścicieli serwisów przyszło jednak samo Google, które stworzyło listę rekomendacji dla stron posiadających nieskończone przewijanie. Najważniejszym zaleceniem jest tworzenie serii ponumerowanych stron składowych, które pokrywają się z przewijaniem. Zobrazowane zostało to na poniższej ilustracji:
Źródło: googlewebmastercentral.blogspot.com
Przyjazne dla robotów ponumerowane strony powinny posiadać w sekcji <head> ten sam meta tag title, a także atrybuty rel=”next i rel=”prev” wskazujące następne oraz poprzednie elementy strony. Przetworzenie strony z nieskończonym przewijaniem na ponumerowaną serię daje pewność, że robot Google uzyska dostęp do wszystkich elementów strony. Ważne jest także, aby każdy oddzielny komponent strony wymieniony był w ponumerowanej serii tylko jeden raz.
Prawidłowe zachowanie i budowę tak zmodyfikowanej strony Google przedstawiło na specjalnie do tego stworzonym przykładzie – pod tym adresem.
- Podziel zawartość strony przewijanej na strony składowe dostępne przy wyłączonej obsłudze JavaScript,
- Upewnij się, że użytkownik szukający informacji łatwo znajdzie odpowiedni element strony bez długiego przewijania,
- Zadbaj o przyzwoity czas ładowania strony,
- Strona każdego komponentu powinna posiadać oddzielny adres URL. Zalecane są pełne adresy URL, aby uniknąć potencjalnych błędów konfiguracji.
- Prawidłowo:
example.com/category?name=fun-items&page=1
- Prawidłowo:
example.com/fun-items?lastid=567
- Mniej optymalnie:
example.com/fun-items#1
- Upewnij się, że każdy osobny adres URL przenosi użytkownika bezpośrednio do odpowiedniej sekcji
- Prawidłowo:
- Unikaj adresów URL zawierających parametry oparte na czasie względnym np.
example.com/category/page.php?name=fun-items&days-ago=3
Dany adres powinien prezentować takie same pojęciowo treści niezmiennie przynajmniej przez dwa tygodnie, - Wykorzystuj w adresach parametry, które wskażą zawartość wartościową dla użytkownika. Należy unikać nieprzydatnych adresów takich jak np.
example.com/fun-places?radius=5&lat=40.71&long=-73.40
- Pamiętaj aby atrybutów rel=”next” i rel=”prev” używać tylko w sekcji <head> strony. Zastosowane w sekcji <body> nie będą wykorzystywane do celów indeksowania przez Google,
- Zalecana jest implementacja na stronie metody pushState – samej lub łącznie z replaceState – dla wszystkich akcji użytkownika przypominających kliknięcie lub aktywną zmianę strony. Ma to na celu umożliwienie użytkownikom bezproblemowe cofanie się do ostatnio przeglądanej zawartości strony.
- Sprawdź czy strony składowe w serii, które są niedostępne zwracają kod odpowiedzi 404. Przykładowo, jeśli istnieje 7 stron z zawartością, to strona
example.com/fun-items&page=8
powinna posiadać status 404.
Wprowadzenie powyższych rekomendacji powinno zagwarantować, że strona z nieskończonym przewijaniem będzie odpowiednio zoptymalizowana pod kątem SEO i cała jej zawartość zostanie prawidłowo zaindeksowana przez wyszukiwarki.