Czym jest audyt witryny pod kątem SEO ?

W celu zaistnienia w sieci www należy zadbać o szereg działań marketingowych, mających na celu promocję witryny. Możliwości promocyjnych jest wiele, a wybór działań uzależniony jest od postawionych celów.

Jeśli skupimy się na poprawieniu widoczności witryny w wyszukiwarkach, niezbędne będzie podjęcie działań pozycjonujących. Aby podjęte działania były efektywne i przyniosły zamierzone cele, witryna powinna być właściwie zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek internetowych. Audyt SEO ma właśnie na celu poddanie analizie strony w omawianym zakresie.

Na czym dokładnie polega audyt witryny pod kątem SEO?

Audyt witryny polega na wyszukaniu i analizie błędów w serwisie oraz przedstawieniu sposobów ich rozwiązania. Analizie poddana powinna zostać cała struktura witryny, a przede wszystkim najważniejsze elementy budowy strony mające bezpośredni wpływ na jej widoczność w wyszukiwarkach. Są to między innymi następujące elementy: linkowanie wewnętrzne, budowa metatagów, struktura nagłówków, struktura kodowa html, budowa szablonów stron, struktura contentu.

Profesjonalny audyt SEO powinien zaproponować również dodatkowe rozwiązania w obrębie całej witryny, których implementacja przyczyni się do poprawienia widoczności całego serwisu w wyszukiwarkach. Może to być na przykład zaproponowanie nowych elementów na stronie, które poprawią nie tylko widoczność strony w wyszukiwarkach, ale też przyczynią się do zwiększenia użyteczności lub atrakcyjności prezentowanych treści dla użytkownika.

W ramach umowy klient powinien mieć możliwość określenia, jakie elementy witryny powinny zostać szczegółowo poddane analizie.

Czy warto przeprowadzić audyt SEO ?

W sytuacji kiedy zaobserwowano znaczący spadek ruchu z wyników organicznych (pochodzący z bezpłatnych wyników wyszukiwania) w serwisie w krótkim czasie, a sami nie jesteśmy w stanie określić przyczyny, poddanie analizie witryny wydaje się być rozsądnym i koniecznym rozwiązaniem. Dobra agencja SEO przeprowadzi audyt, który wskaże przyczynę spadku ruchu oraz przedstawi sposoby ich eliminacji.

Z drugiej strony przeprowadzenie audytu nie musi wiązać się wyłącznie z eliminacją negatywnych skutków błędnej architektury strony. Przeprowadzenie audytu pozwala przede wszystkim zyskać ogólny wgląd w budowę serwisu pod kątem wyszukiwarek. Zaproponowanie nowych rozwiązań oraz wskazanie widocznych zaniedbań przyczyni się do poprawienia widoczności serwisu w wynikach, a tym samym zwiększeniu liczby odwiedzin.