Narzędzia Google dla webmasterów (Webmaster Tools – Google) to zespół aplikacji służących do analizy witryny. Dzięki wielu funkcjom narzędzi możemy otrzymać szczegółowe dane dotyczące widoczności witryny w wyszukiwarce (adres: http://www.google.com/webmasters/tools).

43758_01.png

Poszczególne raporty pozwalają zdiagnozować błędy oraz problemy związane z indeksacją stron, przedstawiają dane dotyczące liczby odwiedzin oraz zapytań generujących ruch. Funkcjonalność aplikacji pozwala również zbadać liczbę oraz jakość linków wskazujących witrynę. Możliwości Webmaster Tools są bardzo duże, w artykule omówimy funkcje, które naszym zdaniem są najbardziej pomocne.
Aby korzystać z narzędzi należy zweryfikować witrynę w Google.

Można to zrobić na dwa sposoby: wstawiając odpowiedni kod w sekcji head strony lub skopiować plik weryfikacyjny na serwer. Szczegółowe informacje nt. instalacji znajdują się pod adresem http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?hl=pl&answer=35179.

Po pomyślnej weryfikacji strony można zalogować się do panelu i korzystać z narzędzi, które znajdują się w czterech kategoriach.

Konfiguracja witryny

Narzędzia pozwalające określić, które z podstron mają być widoczne w wyszukiwarce. Panel pozwala dodać mapy witryn oraz określić dostęp dla robotów za pomocą pliku robots.txt. Narzędzie oferuje możliwość  wygenerowania pliku robots i określenia w nim podstron, które mają być indeksowane przez Google.

43759_02.png

Linki witryny pozwalają zarządzać dodatkowymi adresami strony widocznymi w wynikach wyszukiwania. Funkcje pozwalają określić, które z adresów mają być widoczne dla użytkowników.

Przykład linków witryny, którymi pozwala zarządzać narzędzie:

43760_03.png

Parametry w adresie url to funkcja umożliwiająca usunięcie z indeksacji adresów o określonym parametrze. Dzięki niej można usunąć adresy, których widoczność w wyszukiwarce jest nieporządana. Mogą to być adresy zawierające na przykład powielone treści lub nieprzydatne informacje. Właściwe wykorzystanie funkcji może pomóc w uniknięciu zjawiska duplicate content.

Twoja witryna w sieci

To grupa raportów przedstawiająca dane na temat widoczności witryny w wynikach orgranicznych.
Wyszukiwane hasła pozwala zbadać frazy i słowa kluczowe, na które witryna była widoczna w ciągu ostatnich trzydziestu dni. Narzędzie oferuje takie dane jak:

•    liczba wyświetleń witryny na frazy
•    liczba kliknięć na dane słowa kluczowe
•    CTR
•    pozycje słów kluczowych w wynikach wyszukiwania
•    najbardziej popularne strony
 

43761_04.png

Linki do Twojej witryny oferuje dane dotyczące linków wskazujących stronę. Informacje dotyczą liczby linków, domen z których pochodzą odnośniki oraz ich treści (anchory). Raport przedstawia również podstrony najczęściej wskazywane przez linki czyli podstrony, które są najmocniej „linkowane”.

Aby sprawdzić frazy najczęściej pojawiające się na stronie podczas indeksowania należy użyć funkcji słowa kluczowe. Słowa wskazane w raporcie powinny być zgodne z tematyką witryny, jeśli będą od niej mocno odbiegać należy zadbać o właściwe treści.
Linki wewnętrzne to lista adresów które są najczęściej wskazywane na innych podstronach witryny. Opcja szczególnie pomocna przy optymalizacji linkowania wewnętrznego w obrębie całej witryny.

43762_05.png

Statystyki +1

Narzędzia pozwalające rozszerzyć witrynę o nową funkcjonalność Google +1. Funkcja pozwala użytkownikom wyszukiwarki polecić strony dając im +1. Przedstawiane dane dotyczą np.:

•    wpływu funkcji na wyszukiwanie
•    CTR stron posiadających tą opcję (w porównaniu z pozostałymi)
•    liczby głosów +1, które otrzymała strona w ujęciu czasowym

Warto wykorzystać opcję dodawania głosów +1, gdyż jako jeden z elementów algorytmu Google ma wpływ na pozycje stron w wynikach organicznych.

Diagnostyka

Podczas indeksowania witryny robot Google może napotkać różne błędy. Mogą to być np. problemy związane z serwerem (problemy techniczne, mała stabilność) skutkujące niedostępnością podstron witryny.  Wszystkie dane dotyczące problemów z indeksacją znajdują się w błędach indeksowania.

43763_06.png

Statystyki indeksowania dostarczają danych na temat aktywności Googlebota na stronie podczas ostatnich dziewięćdziesięciu dni. Dane przedstawiają informacje na temat:
•    liczby stron indeksowanych dziennie
•    liczby kilobajtów danych pobieranych dziennie
•    czasu spędzonego na pobieraniu strony
 

43764_07.png

HTML – sugestie przedstawia dane dotyczące problemów napotkanych podczas przemierzania witryny przez Googlebota. Analizowane błędy dotyczą głównie meta tagów. Narzędzie podaje strony posiadające powielone tytuły oraz opisy, analizuje również poprawność metatagów pod kątem liczby wykorzystanych znaków.

43765_08.png

Laboratorium

Od pewnego czasu poza zwykłym opisem stron w wynikach organicznych, widoczny jest również ich podgląd graficzny. Aby podejrzeć stronę wystarczy najechać na daną pozycję myszą.

43766_09.png

Opcja podgląd w wyszukiwarce umożliwia wygenerowanie przykładowych obrazów witryn oraz pozwala zdiagnozować problemy związane z ich generowaniem.

Długość czasu potrzebnego na wczytanie witryny przedstawia funkcja wydajność witryny. Dane te mogą być pomocne w poprawieniu szybkości działania strony. Jest to ważne, gdyż szybkość wczytywania strony ma wpływ na pozycje witryny w wynikach Google.

43767_10.png

Narzędzia dla webmasterów Google są pomocne do zdiagnozowania błędów znajdujących się na witrynie. Systematyczna analiza raportów wraz z ich właściwym wykorzystaniem pozwali na uniknięcie błędów związanych z indeksowaniem strony oraz utrzymanie dobrej widoczności w wyszukiwarce.