Wkrótce może okazać się, że 2013 będzie rzeczywiście rokiem mobile. Nie tylko ze względu na rosnące w bardzo szybkim tempie wydatki reklamowe, ale także na wzrost liczby posiadaczy smarfonów wymuszający na wyszukiwarkach zmianę algorytmu. Według raportu IAB mobile 2012 pod koniec roku 2012 liczba polskich użytkowników smartfonów wśród aktywnych internautów osiągnęła 54%, czyli 6 mln osób.

Zgodnie z raportem aż 77% użytkowników smartfonów korzysta z wyszukiwarek internetowych

Wyszukiwarki internetowe mobile

Dynamiczny rozwój rynku wymusza na webmasterach zadbanie o wersje mobilne swoich stron, a wyszukiwarki do ich poprawnego indeksowania. W tym celu Google wskazał najczęściej popełniane błędy przez Webmasterów oraz zapowiedział ograniczenie widoczności stron je powielających.

Na mobilnych stronach najczęściej mamy do czynienia z problemem niewłaściwego przekierowania oraz dostępnością serwisu na telefonach.

Błędne przekierowania

Z tym błędem mamy do czynienia wówczas, gdy serwis posiada oddzielne adresy url stron – standardowe oraz mobilne. W tej sytuacji użytkownik urządzenia mobilnego przekierowywany jest na nieodpowiednią stronę w wersji mobilnej lub stronę główną serwisu. Nagminnym błędem jest przekierowywanie na stronę główną w wersji mobilnej ze wszystkich podstron serwisu.

Błędne przekierowania mobile

Jeżeli strona w wersji mobilnej nie istnieje, należy wyświetlić ją w standardowej wersji, zamiast nieodpowiednio przekierowywać użytkownika. Jest to zdecydowanie lepsze, choć oczywiście nie najlepsze, rozwiązanie.

Błędy z dostępem do stron w wersji mobilnej

Niektóre serwisy wyświetlają strony z błędami jedynie użytkownikom smartfonów. Poniżej znajduje się lista z najczęstszymi przyczynami takiej sytuacji:

  • Wyświetlanie błędu 404 zamiast przekierowanie użytkownika na odpowiednią wersję mobilną podstrony.
  • Wyświetlanie błędu 404 w przypadku braku mobilnej wersji podstrony, zamiast przekierowanie użytkownika na wersję standardową.
  • Zapętlenie przekierowań poprzez ciągłe odsyłanie użytkownika na wersję mobiliną, następnie na wersję standardową i znowu na wersję mobilną.
  • Brak możliwości odtworzenia wideo przez użytkowników smartfonów. Jeżeli odtworzenie wideo wymaga Adobe Flash nie zostanie ono odtworzone przez użytkowników iPhone oraz telefonów z systemem Android w wersji 4.1 lub wyższej.

Pozostałe najczęściej popełniane błędy można znaleźć na stronie. Ważne, aby testować wersję mobilną serwisu na różnych urządzeniach i systemach operacyjnych, aby uniknąć powyższych błędów.