Po 2 latach od rozpoczęcia projektu „Mobile-First indexing” ponad połowa stron wyświetlanych globalnie w rezultatach wyszukiwania Google objęta jest nowym sposobem indeksowania. Jak sprawdzić, czy dana witryna należy już do tej grupy? Jakie problemy na stronach najczęściej znajduje Google podczas mobilnego indeksowania? Wyjaśniamy to w artykule.

Przypomnijmy, że Mobile-First indexing, to metoda indeksowania stron przez Google, w której domyślnie skanowana i oceniana na potrzeby rankingu wyników wyszukiwania jest mobilna wersja strony, a nie desktopowa jak było to domyślnie wcześniej. Wg Google nowe indeksowanie stosowane jest tylko dla tych witryn, których testy wykazały, że ich mobilne wersje są wystarczająco dobrze przystosowane i są „porównywalne“ z desktopowymi. Warto jednak pamiętać, że nawet witryny nie spełniające wymogów Google „mobile-friendly“ mogą być rozpatrywane do mobilnego indeksowania [1].

Gdy witryna zostaje przenoszona do Mobile-First indexing, jej właściciel otrzymuje powiadomienie w narzędziu Google Search Console (przykład poniżej).

Powiadomienie o mobile-first indexing w Google Search Console

Ponadto przeniesienie witryny do mobilnego indeksu możemy łatwo sprawdzić w nowej wersji Search Console za pomocą narzędzia do sprawdzania adresów URL. Po wpisaniu adresu dowolnej strony z witryny (zazwyczaj wystarczy przetestować stronę główną) należy sprawdzić czy została ona zindeksowana przez robota Google indeksującego strony na smartfony (Googlebot smartphone).

Googlebot smartphone - Search Console

W przypadku witryn responsywnych, czyli automatycznie dostosowujących się do urządzenia użytkownika najczęściej nie ma potrzeby podejmowania dalszych działań pod kątem Mobile-First indexing. Natomiast gdy witryny posiadają oddzielną wersję mobilną (przykładowo m.domena.com) lub stosują tzw. dynamiczne serwowanie treści, Google napotyka na nich 2 główne problemy:

  1. Brak danych strukturalnych w wersji mobile.

Dane strukturalne pozwalają wyszukiwarkom lepiej zrozumieć zawartość stron internetowych oraz umożliwiają wyświetlanie dla nich rozszerzonych opisów w wynikach Google. Jeśli strona zawiera dane strukturalne w wersji na komputery stacjonarne, powinna posiadać identyczne także w wariancie na urządzenia przenośne. Jeśli tak się nie stanie, nie będą one uwzględniane przez mechanizmy Google.

  1. Brak atrybutów „alt“ w wersji mobile.

Atrybut „alt“ nazywany tekstem alternatywnym, umieszczany jest w kodzie strony i służy do opisywania zawartości obrazków. Jego treść wykorzystywana jest przez czytniki ekranu, a także przez roboty Google. Warto uzupełnić atrybuty „alt“ dla wszystkich obrazków umieszczonych w kodzie w znaczniku <img> (oprócz elementów takich jak tło, ikony itp.) także w mobilnym wariancie witryny. Zwiększy to m.in. szanse na wyświetlanie tych obrazków w wynikach wyszukiwania Google Grafika.

Więcej przydatnych informacji na temat przygotowania witryny do Mobile-First indexing znaleźć można w przewodniku Google: https://developers.google.com/search/mobile-sites/mobile-first-indexing.

Źródła:

[1] https://webmasters.googleblog.com/2018/12/mobile-first-indexing-structured-data.html