Przeglądanie stron internetowych na smartfonach i tabletach staje się coraz powszechniejsze, jednak wciąż sprawiać może wiele niedogodności. Jednym z ważniejszych problemów jest długi czas wczytywania stron mobilnych. Lekarstwem na tą przypadłość ma być ogłoszony wczoraj przez Google projekt Accelerated Mobile Pages. Jego celem jest zdecydowana poprawa szybkości ładowania serwisów mobile. Nawet strony zawierające rozbudowane treści multimedialne jak filmy wideo, animacje, mapy czy widgety społecznościowe wg zapowiedzi Google uruchamiać mają się natychmiastowo.

Projekt opiera się na framework’u (platformie programistycznej) AMP HTML, który umożliwia tworzenie lekkich stron mobilnych bez ograniczania ich zawartości. Framework ten wykorzystuje już istniejące, powszechne technologie internetowe jak HTML, CSS i JavaScript oraz co ważne jest udostępniony na zasadach open source, a więc otwartego dostępu do jego kodu (umieszczony jest na GitHub’ie).
Drugim założeniem Accelerated Mobile Pages jest wykorzystywanie bardzo wydajnych serwerów cache Google, które udostępnione mają być dla każdego wydawcy za darmo.
Projekt AMP zakłada także stosowanie takiego samego kodu dla różnych platform i urządzeń mobilnych.

Działanie AMP w praktyce sprawdzić można poprzez przygotowane przez Google demo, które otworzyć należy na urządzeniu przenośnym: http://g.co/ampdemo lub dzięki poniższemu filmowi demonstracyjnemu:

Strony oparte na AMP HTML w przyszłości mogą zostać zintegrowane także z takimi produktami jak np. Google News. Obecnie w projekcie uczestniczy już 30 wydawców z całego świata, wśród nich m.in. NY Times, Guardian, The Economist, Financial Times, La Stampa czy The Wall Street Journal.
Ponadto Google rozpoczęło współpracę z wieloma uznanymi partnerami technologicznymi. Do grona pierwszych firm, które planują wdrożyć technologię AMP HTML zaliczają się: Twitter, Pinterest, WordPress.com, Chartbeat, Parse.ly, Adobe Analytics oraz LinkedIn.
Pokazuje to, że projekt Accelerated Mobile Pages został bardzo dobrze przygotowany i ma duże szanse na sukces, dzięki czemu w przyszłości korzystanie z mobilnego internetu może być znacznie szybsze i wygodniejsze.

Jeśli chcieliby Państwo sprawdzić swoją stronę na urządzenia przenośne pod kątem wydajności i dostosowania do wymogów Google zapraszamy do skorzystania z naszej usługi audytu SEO stron mobilnych.