Na początku grudnia ze stron rezultatów Google niespodziewanie zniknęła opcja ręcznego wyboru lokalizacji dla wyników wyszukiwania. Gdy użytkownik znajduje się przykładowo w Warszawie nie ma już teraz możliwości sprawdzenia jakie rezultaty wyświetlane są dla tego samego zapytania wpisywanego w innym mieście. Usunięte zostało bowiem pole, w którym samodzielnie wpisywać można było lokalizację:

Lokalizacja w Google SERP
Źródło: google.pl

Zmiana ta była prawdopodobnie testowana już na początku listopada, o czym pisaliśmy na naszym profilu na Facebooku (link). Wtedy jednak pozostawiono jeszcze możliwość wyboru lokalizacji w pasku na samym dole poniżej listy wyników. Obecnie ta opcja również została usunięta. Powodem decyzji o wyłączeniu filtrowania wg przedstawicieli Google jest fakt, że funkcja była coraz rzadziej wykorzystywana przez użytkowników.

Warto wspomnieć, że możliwość ręcznego ustawienia lokalizacji używana była przez nieuczciwe firmy SEO. Naliczały one zawyżone opłaty za pozycje fraz kluczowych skanowane dla lokalizacji związanej z działalnością/siedzibą klienta, a nie dla wyników ogólnopolskich, gdzie pozycje te zazwyczaj są znacznie niższe.

Pamiętajmy także, iż wbrew temu, co pisano w niektórych portalach nie została jednak wyłączona geolokalizacja wyników Google. W dalszym ciągu rezultaty Google dostosowywane są do położenia użytkownika, a zablokowana została tylko funkcja ręcznej zmiany lokalizacji.