Pod koniec lipca i na początku sierpnia narzędzia monitorujące na całym świecie wykryły znaczne wahania w rezultatach wyszukiwania Google, co jest zwiastunem wprowadzania dużych zmian w algorytmie wyszukiwarki. O dziwo tym razem szybko pojawiło się oficjalne potwierdzenie tego faktu ze strony Google.

W komunikacie na Twitterze z 1 sierpnia poinformowano, że w tym tygodniu wprowadzona została rozległa aktualizacja głównego algorytmu wyszukiwania:

Niestety Google tradycyjnie nie podał żadnych szczegółów co do zakresu update’u, a jedynie bardzo ogólnikowe stwierdzenia, identyczne jak podczas aktualizacji w marcu i kwietniu. Mówią one o tym, że znaczące poprawki algorytmu wyszukiwarki wprowadzane są rutynowo kilka razy w ciągu roku i jeśli witryna po ich wdrożeniu zaczęła notować gorsze pozycje w wynikach Google, niekoniecznie musi to oznaczać, że ze stroną są jakieś poważne problemy. Wynikać może to natomiast z faktu, że strony, które wcześniej były niedoceniane, teraz zyskują lepszą ocenę w systemach Google i osiągają wyższe pozycje w rezultatach wyszukiwarki.

Jak pokazują specjalistyczne narzędzia takie jak SEMRush czy Mozcast, wahania pozycji witryn w Google po wprowadzeniu aktualizacji na przełomie lipca i sierpnia są bardzo wyraźne:

SEMRush Update

Mozcast Google SERP

Wg oficjalnego komunikatu Google, nie ma innego sposobu dla stron dotkniętych pogorszeniem widoczności w rezultatach wyszukiwania niż skupienie się na dostarczaniu wysokiej jakości treści i z biegiem czasu może ona zdystansować content na konkurencyjnych stronach.

#Aktualizacja 2018-08-10

W branży SEO pojawiły się teorie mówiące, że update algorytmu w największym stopniu wpłynął na zmiany pozycji witryn o tematyce medycznej. Ankieta przeprowadzona przez seowca Barry’ego Schwartz’a z USA wskazała, że z grupy ponad 300 zgłoszonych witryn, aż 42% związanych było ze zdrowiem, medycyną, fitness lub zdrowym stylem życia. Inną grupą mocno dotkniętych witryn były serwisy E-commerce (16%).

Google medic update - ankieta

Źródło: https://www.seroundtable.com/google-medic-update-26177.html