W ostatnich dniach w narzędziu Google Search Console (GSC) wprowadzone zostały dość istotne zmiany dotyczące zarówno nowej jak i starej wersji tej aplikacji.

26 listopada zmodyfikowany został raport „Stan indeksu”, który teraz wykorzystuje dane pochodzące z nowego sposobu indeksowania stron „mobile-first indexing” zamiast dotychczasowego indeksu stron w wersji na komputery. Zaktualizowany raport pokazywany jest jednak tylko dla tych witryn, które już wcześniej zostały przeniesione przez Google do nowego indeksu opierającego się na mobilnym wariancie witryny (takie serwisy zostały o tym poinformowane poprzez powiadomienie w GSC).

 

Raport stan indeksu w Google Search Console

Raport „Stan indeksu” w narzędziu Google Search Console

 

Jak wyjaśnił Google, zmiany w raporcie objąć mają tylko dane dotyczące liczby błędów i nowych problemów. Aktualizacja raportu nie ma natomiast dotyczyć liczby zaindeksowanych stron:

Search Console index raport update

Jeżeli zatem od 26 listopada dla witryny „przeniesionej” do mobile-first index zauważyliście w GSC wzrost liczby błędów, najprawdopodobniej wynika to ze zmodyfikowanego raportowania, które domyślnie uwzględnia teraz mobilną wersję strony, a nie desktopową.  

Z kolei w starej wersji Google Search Console w zakładce „Ruch związany z wyszukiwaniem” od niedawna wyświetlana jest informacja dla raportu „Analityka wyszukiwania”, mówiąca, że niedługo zostanie on zastąpiony nowym Raportem skuteczności.

 

Analityka - raport skuteczności w GSC

 

Podobne powiadomienia o planowanym wprowadzeniu nowych wersji pojawiły się dla raportów:

  • Linki do Twojej witryny
  • Linki wewnętrzne
  • Ręczne działania
  • Obsługa na urządzeniach mobilnych

a także w zakładce „Wygląd w wyszukiwarce” dla raportów:

  • Karty informacyjne
  • Przyspieszone strony mobilne AMP

oraz dla raportów „Stan indeksowania” i „Błędy indeksowania” w pozostałych zakładkach Search Console.

W starej wersji GSC usunięte mają być tylko te raporty, które już teraz mają odpowiednik w nowej wersji narzędzia. Niestety Google nie podał dokładnej daty, od kiedy przestaną działać stare raporty, ale z pewnością warto jak najszybciej zapoznać się z nowymi wersjami i nauczyć się sprawnie z nich korzystać.