Widoczność witryny w wyszukiwarkach stanowi jeden z podstawowych elementów strategii biznesowej ukierunkowanej na popularność serwisu w internecie.

Każdego dnia do wyszukiwarki Google kierowane są miliony zapytań, które generują odwiedziny milionom stron www. W konsekwencji działania SEO zapewnią dostępność serwisu dla milionów użytkowników sieci. Jednak w celu dotarcia do docelowej grupy odbiorców ściśle zainteresowanych naszymi usługami bądź produktami konieczne jest zadbanie o widoczność witryny na właściwe słowa kluczowe. W artykule przedstawimy informacje, które będą pomocne w określeniu fraz, na które serwis powinien być pozycjonowany.

Jednym z podstawowych kryteriów określenia właściwych fraz jest wybranie tych, które mają odpowiednią liczbę wyszukiwań. Oczywiście to specyfika branży określa optymalną liczbę wyszukiwań słów kluczowych. I tak np. dla branży motoryzacyjnej frazy charakteryzujące się dużą liczbą wyszukiwań będą oscylować w granicach kilkudziesięciu tysięcy zapytań w skali miesiąca, a dla branży związanej np. ze szkoleniami lotniczymi optymalna fraza będzie posiadać już tylko tysiąc zapytań.

Przy określaniu fraz kluczowych za pomocą „narzędzia propozycji słów kluczowych” należy zwrócić uwagę aby wyniki dotyczyły dopasowania ścisłego. Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż wskazana liczba wyszukiwań jest bliska rzeczywistej.

Dodatkowe opcje narzędzia to „dopasowanie przybliżone” oraz „do wyrażenia”, które wskazują mocno zawyżoną liczbę wyszukiwań.

Pomocnym narzędziem przy wyborze słów kluczowych jest także Google Insights (Statystyki wyszukiwarki Google). Narzędzie wskazuje trendy wyszukiwań fraz przez użytkowników w określonych ramach czasowych.

Naturalnie frazy wybrane do pozycjonowania serwisu powinny ściśle wiązać się z ofertą prezentowaną na łamach strony. Oczywiście widoczność serwisu na frazy charakteryzuje się największą liczbą wyszukiwań zapewni dużą liczbę odwiedzin, lecz w dobie stale rosnącej konkurencji zdobycie wysokich pozycji na najbardziej popularne frazy może być bardzo czasochłonne, a w rezultacie nierentowne. Frazy charakteryzujące się dużą liczbą wyszukiwań są z reguły bardzo kosztowne oraz mają niski stopień konwersji.

Dobrym i kompromisowym rozwiązaniem jest skupienie się na większej liczbie fraz o mniejszej liczbie wyszukiwań. Pozwoli to zyskać widoczność strony na zbliżoną liczbę wyszukiwań w stosunku do kilku najbardziej popularnych fraz. Za wyborem dużej liczby fraz o mniejszej liczbie wyszukiwań przemawia również ich precyzyjność. Dzięki ścisłemu dopasowaniu frazy do usługi czy produktu zdobycie wysokich konwersji będzie skuteczniejsze.

Przy wyborze fraz charakteryzujących się mniejszą liczbą wyszukiwań trzeba zachować jednak umiar. Jak wskazaliśmy w artykule, który dotyczył „czarnych praktyk na rynku SEO” bardzo ścisłe frazy nie sprowadzą żadnego ruchu na stronę, a będą generować niepotrzebne koszty.

Wybór fraz do pozycjonowania serwisu może również opierać się na analizie konkurencji. Warto zadbać o to, aby nasz serwis był widoczny w wyszukiwarkach również na frazy, na które nie są widoczne serwisy konkurencyjne. Pozwoli to na pozyskanie dodatkowego ruchu zarezerwowanego wyłącznie dla naszego serwisu.

Trzeba pamiętać, iż równie istotna jest widoczność witryny na frazy brandowe, czyli tematycznie związane z marką firmy. Wielu użytkowników internetu kieruje zapytania do wyszukiwarek związane z nazwą firmy w celu odnalezienia jej oficjalnej strony. Brak widoczności witryny na frazy brandowe może poskutkować utratą wielu klientów zainteresowanych naszą ofertą.