Spam w wynikach Google – nowy update algorytmu

W najnowszym wpisie na swoim blogu Google poinformował, iż rozpoczęto wdrażanie serii antyspamowych zmian w algorytmie. Skierowane są one przeciwko spamowi w wynikach wyszukiwania, który pojawia się na stronach internetowych zaatakowanych przez spamerów i cyber przestępców. Bardzo duża liczba takich zhakowanych stron jest wykorzystywana do różnego rodzaju szkodliwych działań jak np.:

  • Infekowanie wirusami,
  • Kierowanie ruchu do stron bardzo niskiej jakości, pornografii,
  • Promowanie podrobionych produktów czy nielegalnych środków farmaceutycznych.

Szczególnie narażone na ataki spamerów są wg Google serwisy rządowe i uniwersyteckie, a także strony małych przedsiębiorstw, firm, restauracji czy różnych organizacji. Hakerzy umieszczają w takich witrynach zainfekowane strony w celu zyskania wysokich pozycji i dużej liczby odwiedzin z wyszukiwarek internetowych.

Dzięki wdrażanym przez Google aktualizacjom algorytmu strony, na których nastąpiło włamanie i zamieszczenie spamu mają być skuteczniej namierzane. Odfiltrowanie ich z wyników wyszukiwania pozwoli lepiej chronić użytkowników korzystających z Google.
Omawiany update ma dotknąć ok. 5% zapytań w zależności o używanego języka. W czasie wprowadzania nowych algorytmów możliwe są przypadki gdy dla niektórych zapytań pokazywane będą tylko najbardziej adekwatne rezultaty i wyświetlana będzie mniejsza liczba wyników Google.

google serp spam update
Źródło: http://googlewebmastercentral.blogspot.com/

Taka sytuacja spowodowana jest olbrzymią ilością spamu na zaatakowanych stronach, który usuwany jest z wyników Google, jednak wg zapowiedzi powinno zostać to niedługo poprawione. Obecnie Google jest w trakcie dostrajania swoich systemów tak by z SERPów wyeliminowany został hakerski spam, a jednocześnie pozostawione zostały prawidłowe, trafne rezultaty.