W oficjalnym komunikacie Google poinformowało, że wyszukiwanie na smartphone’ach z systemem Android obejmuje teraz również treść aplikacji. Jeżeli znaleziona zostanie aplikacja, której zawartość pasuje do danego zapytania to w wynikach pojawi się dodatkowy rezultat(y). Umożliwia on bezpośrednie otwarcie aplikacji dokładnie w tym miejscu, które zawiera treść związaną z naszym zapytaniem.

Google Search app

Takie rozwiązanie uruchamiane jest jednak tylko pod warunkiem, że dana aplikacja jest już zainstalowana na urządzeniu oraz zgłoszona została do protokołu App Indexing. W innym przypadku zostanie jedynie wyświetlona aplikacja(e) i konieczne będzie jej pobranie, aby uzyskać dostęp do danej treści.

aplikacje w mobile search serp

Nowa funkcja przeszukiwania treści aplikacji dostępna jest tylko na urządzeniach z systemem Android 2.3+, przy użyciu aplikacji Google Search lub bezpośrednio w przeglądarkach Chrome oraz Android. Ponadto, co istotne, wyszukiwanie obejmuje tylko aplikacje dostępne w Google Play Store. Aby mieć możliwość bezpośredniego otwierania aplikacji konieczne jest także zalogowanie się na konto Google.

Mimo tych ograniczeń, jest to z pewnością duże udogodnienie dla użytkowników, którzy już nie zawsze będą zmuszeni przeszukiwać dziesiątki aplikacji zainstalowanych w smartphone’ie. Pojedyncze wyszukiwanie dostarczy teraz odpowiedzi na zapytanie, bez względu na to czy znajduje się ona na stronie czy głęboko we wnętrzu aplikacji. Na dzień dzisiejszy wszystkie omawiane funkcjonalności oferowane są niestety tylko dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych.

Jak stwierdził w swojej wypowiedzi przedstawiciel Google – Scott Huffman, jest to tylko jeden krok w kierunku zintegrowania aplikacji i sieci. Możemy więc spodziewać się w najbliższych miesiącach kolejnych innowacyjnych rozwiązań od Google.