Po kilku miesiącach testów Google wprowadza globalnie nową funkcję dla swojej wyszukiwarki mobilnej – krótki podgląd dla plików wideo, które pojawią się w wynikach wyszukiwania.

Nowa funkcja działa w aplikacjach na Androida Google i Chrome. Trwający 6 sekund podgląd zamiast statycznego zdjęcia uruchomi się automatycznie, kiedy pliki wideo pojawią się w wynikach wyszukiwania. Podgląd nie będzie wybierany losowo – Google wykorzysta uczenie maszynowe, żeby przejrzeć całe wideo i wybrać, które 6 sekund najlepiej odda zawartość pliku. Wszystko tradycyjnie po to, żeby wyszukiwanie było jeszcze prostsze i efektywniejsze, a użytkownik nie tracił czasu na oglądanie video, które nie odpowiada jego potrzebom.

Podgląd uruchomi się tylko wtedy, kiedy telefon będzie podłączony do Wi-Fi. Będzie też możliwe całkowite wyłączenie funkcji podglądu w ustawieniach konta, jeśli użytkownik z jakiegoś powodu nie będzie chciał z niej korzystać.

Funkcja jest wdrażana na całym świecie stopniowo i w Polsce jeszcze nie jest dostępna. Poza tym przedstawiciele Google zastrzegają, że początkowo nie wszędzie będzie działać idealnie. Serwery potrzebują trochę czasu, żeby przygotować podglądy, zwłaszcza dla nowych filmów w sieci.