Ponad rok po ostatniej aktualizacji, Google ostatecznie wdrożyło update algorytmu Pingwin, który degraduje w wynikach wyszukiwania strony posiadające nienaturalne linki przychodzące.

Pierwsze sygnały nt. zmian, w postaci dużych wahań w wynikach Google pojawiły się w nocy z piątku na sobotę czasu amerykańskiego, czyli w sobotę 18 października czasu polskiego. W niedzielę po południu Google potwierdziło, że faktycznie wprowadzona została wtedy aktualizacja algorytmu Pingwin. Niestety jak do tej pory nie podano żadnych szczegółowych informacji, chociażby o tym jak duża liczba zapytań została objęta aktualizacją, która powszechnie określana jest mianem Pingwin 3.0.

Na branżowych portalach, blogach i forach pojawiło się wiele spekulacji i przypuszczeń nt. tego jakie strony zanotowały największe zmiany pozycji po wprowadzeniu nowej wersji Pingwina. Pewne wydaje się jak na razie, że na aktualizacji algorytmu zyskały witryny, które nie były linkowane masowo ze stron niskiej jakości. Na przykładzie jednego z naszych klientów zobaczyć można, iż wyraźne wzrosty w rankingach Google zanotowały bogate merytorycznie serwisy, które pozyskały w ostatnim czasie wysokiej jakości linki z wielu naturalnych źródeł:

pozycje w google - pingwin 3.0

Tak jak w przypadku poprzednich aktualizacji Pingwina widać więc, że na znaczeniu kosztem liczby zyskuje jakość i zróżnicowany profil linków prowadzących do serwisu.
Jeżeli chcą Państwo prowadzić jakościowe działania SEO proponujemy skorzystanie z usługi wdrożenia kompleksowej strategii SEO zgodnej z aktualnymi wytycznymi i standardami Google.