BIURO PRASOWE

Euro 2012 z perspektywy wyszukiwarki Google

Na kilka dni przed rozpoczęciem turnieju coraz więcej Polaków zadaje sobie pytanie o to, jak będzie przebiegał turniej, jak daleko zajdą nasi piłkarze oraz kto zostanie mistrzem Europy.

A jak wygląda Euro 2012 z perspektywy treści zaindeksowanych w wyszukiwarce Google?

Infografika Euro 2012 z perspektywy wyszukiwarki Google

Analiza

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie jak Euro 2012 wygląda z perspektywy wyszukiwarki Google, przeanalizowano słowa kluczowe powiązane z Euro, jakie są wysyłane do wyszukiwarki pod kątem ich rodzajów, liczby zapytań, a także pod kątem demograficznym. Dodatkowo porównana została liczba zaindeksowanych różnych rodzajów dokumentów w wyszukiwarce Google dotyczących Euro 2012 w zależności od rodzaju treści, a także spróbowano odpowiedzieć na pytanie kto wygra Euro 2012 na podstawie liczby wyników zwracanych na określoną frazę przez wyszukiwarkę.

Demografia

W celu wyznaczenia słów związanych z turniejem Euro 2012 w poszczególnych krajach wykorzystano narzędzie Google Global Market Finder. Więcej informacji o narzędziu można znaleźć na polskim blogu Google.

Najwięcej zapytań dotyczących turnieju wpisywanych jest w Niemczech – średnio prawie 700 000 zapytań (w dopasowaniu szerokim) w miesiącu. Na 2 miejscu plasuje się Polska z liczbą 450 000 zapytań, kolejna jest Wielka Brytania generująca około 300 000 zapytań. W dalszej kolejności pod kątem liczby zapytań plasuje się Francja, Ukraina, Holandia i Hiszpania.

Mapa Europy pod kątem liczby zapytań według Google Global Market Finder prezentuje się następująco (im ciemniejszy kolor tym większe zainteresowanie turniejem):

Popularność tematyki Euro 2012 według Google Global Market Finder

Liczba zapytań

Sumarycznie w Europie w przeciągu ostatnich 12 miesięcy wysyłane było średnio 3 miliony zapytań dotyczących Euro 2012 do wyszukiwarki Google. Za pomocą narzędzia Google Insight for Search można zauważyć, także na przykładzie Euro 2008, że w miesiącu maju liczba zapytań wzrasta około pięciokrotnie, a w czerwcu może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie co daje ponad 27 000 000 zapytań w miesiącu!

Chmura najpopularniejszych fraz kluczowych

Bazując na narzędziu Google Keyword Tool External uzyskano najczęściej wyszukiwane frazy dotyczące Euro 2012. Bazująca na nim chmura fraz kluczowych, kształtom odpowiadająca granicom administracyjnym Polski i Ukrainy, jest następująca:

Euro 2012 - chmura najbardziej popularnych fraz kluczowych

Liczba zaindeksowanych stron dla poszczególnych typów treści

Za pomocą operatora allintitle przeanalizowano liczbę zaindeksowanych podstron, które w swoim tytule zawierają frazę „euro 2012”. Wyszukiwarka Google zawiera zaindeksowanych 12 000 000 podstron, w tym ponad 2 000 000 obrazów, ponad 1 400 000 filmów, ponad 400 000 postów na forach i prawie 50 000 artykułów – wiadomości.

Klasyfikacja turnieju Euro 2012

 W celu wytypowania zwycięzcy i ustalenia końcowej klasyfikacji porównano liczbę stron zaindeksowanych w Google w ramach dyskusji odpowiadających zapytaniu:

 „who will win euro 2012” [państwo]

 ograniczonemu do domen typu .com, np.:

 „who will win euro 2012” germany site:.com

 Analizując wyniki zapytań dotyczące krajów zakwalifikowanych do turnieju można wywnioskować, że Mistrzem Europy zostanie drużyna Niemiec. Pełna klasyfikacja jest następująca:

Klasyfikacja wg liczby wyników Google

Państwo

1 Niemcy
2 Hiszpania
3 Włochy
4 Francja
5 Anglia
6 Holandia
7 Portugalia
8 Irlandia
9 Rosja
10 Polska
11 Szwecja
12 Ukraina
13 Dania
14 Chorwacja
15 Grecja
16 Czechy

Uzyskane w ten sposób  wyniki niewiele różnią się od wyników badań statystycznych doktora Achima Zeileisa z Uniwersytetu w Insbrucku, według których Mistrzem Europy zostanie Hiszpania, a po niej Niemcy. Na trzecim miejscu uplasuje się Holandia, wykluczając tym samym sukces reprezentacji Włoch, na czwartym i piątym miejscu odpowiednio Anglia i Francja (zmiana kolejności w porównaniu do analizy wyników Google).

Biorąc pod uwagę powyższą klasyfikację i terminarz spotkań, nasza drużyna zmierzy się w ćwierćfinale z Niemcami, Rosja z Holandią, Hiszpania z Anglia, Francja z Włochami. W półfinale Hiszpania pokona Holandię, a Niemcy reprezentację Włoch.

Polub:
Udostępnij:
Facebook Google+ TweetAkceptuję regulamin serwisu i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z regulaminem.

captcha