Pozycjonowanie aplikacji w Google Play, App Store

Wobec dynamicznie rozwijającego się rynku mobile, wciąż zwiększa się konkurencja wśród producentów i wydawców aplikacji mobilnych. W największych sklepach dostępnych jest już ponad 2 miliony aplikacji. Dotarcie do potencjalnych odbiorców staje się więc coraz trudniejsze. Jedną z najbardziej skutecznych, a przy tym jeszcze stosunkowo mało znaną metodą zwiększenia popularności aplikacji jest App Store Optimization (ASO).

Termin ten odnosi się do działań mających na celu zwiększenie widoczności aplikacji w wynikach wyszukiwania dedykowanych sklepów takich jak Google Play czy AppStore (iTunes). Dzięki ASO aplikacja osiąga wyższe miejsca w wyszukiwarkach sklepów, co pozwala uzyskać jej większą ilość pobrań. Lepsza pozycja na listach wyników jest szczególnie istotna w przypadku aplikacji ponieważ przeglądanie i wyszukiwanie w sklepach jest najpopularniejszym sposobem odkrywania aplikacji, który finalnie prowadzi do ich instalacji. Wg badania Forrester przeprowadzonego dla Europy tą metodę wskazało aż 63% użytkowników korzystających z systemu operacyjnego iOS oraz 58% używających Android:

Sposoby odkrywania aplikacji
Źródło: Badanie European Technographics Consumer Technology Online Survey opublikowane na blog.kissmetrics.com

Zabiegi w ramach App Store Optimization umożliwiające lepszą promocję aplikacji w sklepach podzielić można na dwie grupy: wewnętrzne i zewnętrzne.

Działania wewnętrzne

1. Dobór słów kluczowych

Jest to fundamentalny element ASO, który wpływa na skuteczność pozostałych działań. Keyword research służy określeniu grupy docelowych użytkowników oraz sprawdzeniu jakie frazy są przez nich używane podczas wyszukiwania aplikacji. Wykorzystać do tego celu możemy m.in.:

  • Google AdWords Keyword Planner – podaje on liczbę operacji wyszukiwania danych słów kluczowych w wyszukiwarce Google, a także przedstawia propozycje zbliżonych tematycznie fraz. Dane te posłużyć mogą do estymacji poziomu efektywności określonych słów w wyszukiwarkach sklepów z aplikacjami.
  • MetricsCat – to rozbudowane i przydatne narzędzie pozwalające zobaczyć na jakie frazy widoczne są w App store’ach konkurencyjne aplikacje, wraz z zajmowanymi pozycjami (niestety brak danych dla Polski), a także sprawdzić jaką posiadają one liczbę opinii oraz średnią ocenę.
  • SensorTower – przedstawia słowa kluczowe dla wskazanej aplikacji oraz jej liczbę pobrań, niestety statystyki nie są dostępne dla mało popularnych aplikacji.

2. Nazwa aplikacji

Najczęściej wyszukiwane przez naszych odbiorców słowa kluczowe powinny zostać uwzględnione w nazwie aplikacji. Przykładowo w Google Play dla frazy „wyniki na żywo” pierwsze 3 rezultaty wyszukiwania są następujące:

  • FlashScore – wyniki na żywo
  • SofaScore Wyniki na żywo
  • Sport.pl LIVE – wyniki na żywo

Nie należy jednak na siłę upychać dużej liczby fraz i tworzyć długiej nazwy aplikacji, gdyż wpływa to negatywnie na wrażenia użytkowników. W swoim sklepie dla systemów iOS Apple rekomenduje mniej niż 25 znaków w tytule, natomiast w Google Play ograniczenie wynosi 30 znaków.

3. Opis

Prawidłowo przygotowany opis aplikacji powinien być zoptymalizowany zarówno pod kątem sprzedaży jak i mechanizmów wyszukiwarki.
W zakresie marketingowym warto skupić się na pierwszym akapicie opisu, który przyciąga największą uwagę. Umieścić można w nim główne atuty aplikacji czy jej zalety w stosunku do konkurencji. Powinien zachęcić on do kupna/instalacji aplikacji. W przypadku Google Play maksymalna długość całego opisu to 4000 znaków.
Z kolei dla poprawy widoczności w rezultatach wyszukiwania należy w opisie zamieścić najistotniejsze słowa kluczowe oraz dodatkowo zaakcentować je chociażby poprzez pogrubienie (znacznik HTML <strong>).

4. Ikona aplikacji

Ten element może znacząco poprawić współczynnik klikalności (CTR) aplikacji na listach wyników. Warto stworzyć taką ikonę, która będzie wyróżniała się na tle konkurencji i zachęcała do kliknięcia. Inspiracji poszukać można choćby wśród największych marek jak Facebook, LinkedIn, Amazon itp. Czasem atutem może być prostota:

ikony aplikacji w sklepie
Źródło: play.google.com

5. Zrzuty ekranu

Każdy z użytkowników lubi zobaczyć jak wygląda dana aplikacja przed jej zainstalowaniem. Dodanie kilku szczegółowych, wyraźnych screenshotów prezentujących najbardziej przydatne czy najciekawsze elementy aplikacji z pewnością będzie zachęcać do jej pobrania.

6. Kategoria

Należy wybrać jak najbardziej stosowną kategorię dla naszej aplikacji – wielu użytkowników na początku wyszukiwania od razu przechodzi do wybranej sekcji sklepu. Pod uwagę warto brać jednak nie tylko adekwatność danych kategorii, lecz również poziom występującej w nich konkurencji.
W sklepie Apple oprócz głównej kategorii mamy dodatkowo możliwość wyboru subkategorii, co może pozwolić odbiorcom łatwiej odnaleźć aplikację.

7. Film wideo

Demo pokazujące na filmie działanie aplikacji zamieścić można zarówno w sklepie Google jak i Apple. Jest to element, który bez wątpienia może przyczynić się do zwiększenia liczby pobrań aplikacji. Na filmie możemy nie tylko pokazać jej główne zalety czy objaśnić działanie, ale również wykazać się kreatywnością i dostarczyć użytkownikom ciekawej rozrywki.

8. Keywords

W przypadku aplikacji oferowanych w witrynie Apple dostępne jest osobne pole do wskazania słów kluczowych. Obejmuje ono maksymalnie 100 znaków i jest niewidoczne dla użytkowników. Pamiętajmy tutaj by:

  • wymieniać frazy po przecinku, bez użycia spacji,
  • nie stosować powtórzeń dla liczby mnogiej czy odmian,
  • umieszczać frazy o jak największej liczbie wyszukiwań i jednocześnie możliwie jak najmniejszej konkurencji,
  • wykorzystać jak najwięcej z dostępnej liczby znaków.

9. Lokalizacja

Często zapominanym przez twórców i marketerów jest fakt, iż słowa kluczowe, nazwa, opis i inne elementy aplikacji powinny być dostosowane do kraju docelowych odbiorców i przygotowane w odpowiednim języku.

Działania zewnętrzne

1. Oceny aplikacji

Oceny wystawiane przez użytkowników to niezwykle ważny czynnik, gdyż uwzględniany jest w rankingu wyników wyszukiwania aplikacji. Dla Google Play szczególnie znacząca jest średnia ocena, jednak ilość ocen i recenzji również jest istotna. Nie można przy tym zapominać, że opinie mają także zasadnicze znaczenie dla innych użytkowników przy podejmowaniu decyzji o zakupie czy pobraniu aplikacji.
Choć nie mamy bezpośredniego wpływu na każdą z ocen, to możemy zadbać o elementy, dzięki którym średnia nota aplikacji na pewno wzrośnie. Zaliczają się do nich m.in.:

  • użyteczność i funkcjonalność,
  • monitorowanie i naprawianie błędów,
  • możliwie częste aktualizacje,
  • wysoka jakość obsługi.

2. Liczba pobrań

Jak wskazują badania, istnieje ścisłe powiązanie pomiędzy pobraniami aplikacji, a jej pozycją w wynikach wyszukiwania obu omawianych sklepów.

pobrania aplikacji - pozycja w sklepie
Źródło: Badanie MOBILEDEVHQ opublikowane na blog.kissmetrics.com

Szczególnie dla najbardziej konkurencyjnych fraz kluczowych (zielony wykres) zauważyć można, że aplikacje z większą liczbą ściągnięć osiągają wyższe pozycje.
Jak największą liczbę pobrań aplikacji w początkowym etapie promocji uzyskamy np. poprzez dodatkową aktywność w social media czy inne kampanie reklamowe. W sklepie Apple największe znaczenie mają pobrania w ciągu pierwszych 72 godzin (a w szczególności początkowe 24 godziny), natomiast dla Google Play istotne jest poprzednie 30 dni.

3. Link Building

Analogicznie jak w przypadku pozycjonowania stron internetowych, linki prowadzące do strony z aplikacją mają wpływ na osiągane przez nią pozycje w wyszukiwarce sklepu Google Play. I tak samo jak podczas pozycjonowania w „zwykłej” wyszukiwarce Google, także tutaj obowiązuje zasada „jakość, a nie ilość”. By linki do aplikacji oddziaływały pozytywnie na jej widoczność w wynikach, powinny być pozyskiwane z wartościowych witryn, najlepiej powiązanych tematycznie, zamiast w sposób masowy, z automatycznych narzędzi, systemów wymiany linków czy innych spamowych źródeł.

4. Google+

Dla aplikacji w sklepie Google uwzględnianym czynnikiem rankingowym jest ponadto liczba „polubień” czyli „+1” w serwisie Google+. Aby umożliwić ich otrzymywanie konieczne jest założenie w Google+ profilu dla aplikacji.

Podsumowanie

App Store Optimization to zagadnienie mające wiele cech wspólnych z SEO – Search Engine Optimization. Nie przynosi efektu natychmiast, wymaga kompleksowych i przemyślanych zabiegów, a także monitorowania zarówno ich skuteczności jak i działań oraz popularności konkurencji. Jednak podobnie jak pozycjonowanie witryn (SEO), optymalizacja aplikacji charakteryzuje się dużą efektywnością oraz wysoką stopą zwrotu z inwestycji. Bez względu na konkurencyjność w danym segmencie, ASO przyczynia się do poprawy widoczności aplikacji w sklepach, co przekłada się na większą liczbę pobrań.